2- Shopping for Savings

Objectives

The learner will

  • Calculate and compare cost savings of generic vs. name brand food over a meal
  • Read a nutrition label to understand servings by volume measurements in a container and calculate cost per serving

Standards

  • 14.2.4 Analyze sources of food and nutrition information, including food labels, related to health and wellness (NASAFACS, 2018).
  • 14.3.3  Demonstrate ability to select, store, prepare, and serve nutritious, aesthetically pleasing food and food product (NASAFACS, 2018).

Materials

  • Access to Presentation and ability to project to whiteboard or smartboard
  • A print copy of comparison slide for each student
  • Internet access for each student

Preparation

  • Research online shopping options in your area. Students need to be able to find options for both generic and name brand options as well as read a nutrition label for each product. If local stores do not offer this option, Walmart Grocery is a good national option.

Introduction

  • Review information from the previous lesson.
    • What is the difference between name brand and generic foods?
  • “Budget Bytes is a great source for low-cost recipes. Today we will examine a recipe, One Pot Chili Pasta, to calculate the cost savings of generic foods over a whole recipe.”
  • Show cooking demonstration video.

Input

  • Use the presentation to demonstrate how to find how many servings are in a food by reading the nutrition label. Explain that this is necessary when calculating volume measurements like cups.
  • Distribute Name Brand vs. Generic slide sheets.
  • Direct students to your chosen online grocery shopping source.
  • Students will calculate the cost of ingredients for both the name brand and generic option. Offer assistance as needed.

Assessment

  • Check work as a class.
  • Discuss:
    • What was the cost savings of using generics instead of name brands over the course of a recipe?
    • How much could a family save if they saved this amount on dinner for one week?
  • Collect comparison slide printouts as evidence of calculating unit price for volume measurements.

Extension

  • Instead of shopping online, take a field trip to the local grocery store.
  • To shorten lesson, divide students into pairs to work together.
  • Demonstrate this recipe for students.

References

Advertisements